Quantcast
 

Silvestrovský beh Prešovom 2010 – jubilejný 25. ročník

Posted by Igor Bilák on Jan 1, 2011 in Beh |

Dnes bol silvestrovský beh na ZŠ Šmeralovej. Kdesi na jednej stránke na beh.sk som o tom našiel zmienku a bol tam aj kontakt, tak Erik bol poverený zistiť detaily. Štart plánovaný na 10:00 a registrácia predtým v škole. Štartovné malo byť 5 EUR a zahŕňa plaketu, malé občerstvenie a k dispozícii sú aj šatne.
Prekvapilo ma, že sa jedná už o 25. ročník a pritom som o tom nikdy nepočul. Je pravda, že som sa o beh ani veľmi nezaujímal, no na druhej strane žijem v Prešove odjakživa. Prišiel som na miesto pred pol desiatou. Zaregistroval som sa a prekvapilo ma znížené štartovné na 3 EUR. Zapisovali ľudí do dvoch kategórií podľa roku narodenia. Prekvapilo ma, že starších bolo viac. Zistil som, že hlavný organizátor, od ktorého Erik zistil informácie, sa volá Porjanda. Bol tam aj jeho syn a tak sme sa dali do reči a zistil som, že fakt pochádzajú z Ondavky (kde mám už 10 rokov chalupu). To je fakt náhoda, keď Ondavka má teraz menej ako 20 obyvateľov.

Ľudí pribúdalo a blížil sa čas štartu. Porjanda ml. nám stihol povedať, kde približne sa bežalo minulý rok. Bral som to tak, že budeme aj tak nasledovať väčšinu a na siedmich km sa nestratíme. Prišiel aj štáb z TA3 a Viktor Zamborský z Večerníka.

Vybrali sme sa pred školu na chodník. Zopár ľudí sa poklusom zohrievalo, mne to pripadalo zbytočné míňanie energie v zime cca -9°C. Niekto povedal pár slov na úvod a píšťalkou to odštartoval. Bežali sme v dave po chodníku smerom k Bajkalskej. Tam na konci vpravo a pochopil som, že to bude trošku chaotické, keď ľudia bežali krížom, kde by inak bol trávnik, nebyť snehu. Tam by stačilo ostať na tej strane cesty, no dav napadlo, že ideálne je prejsť šikmo cez cestu, aby po 100m znova všetci išli šikmo cez tú cestu nazad, ako husi – čo by človek neurobil pre skratku a nenasledoval dav. Ešte že sme boli relatívne pokope a tak autá stáli len chvíľu. Potom sme pred mostom zabočili na cyklistický chodník, ktorý už dôverne z mojich behov poznám. Tam som zacítil ostrý protivietor, tak som sa držal v zákryte. Vedel som, že idem príliš rýchlo, ale držal som sa. Erik ešte zrýchlil a pomaly sa mi vzďaľoval. Ako mi potom povedal, bola mu veľká zima. Tak som pokračoval zaradený v dave, vzájomné vzdialenosti sa trošku roztiahli. Z cyklistického chodníka sme odbočili na chodník okolo rieky a pokračovali až ku mostu na Levočskú. Tam sme už videli začiatok bežcov ísť oproti po druhej strane. Na most mi to znova pripadalo ako nejaká skratka poza krčmu Pri starom mlyne, ešte že to bolo zasnežené a tak som veľmi nevidel, po čom to stúpame. Tešil som sa, že máme polovicu za sebou a bolo mi fajn, nebola mi zima. Stále som len cítil, že tempo je rýchle a trošku som spomalil. Tam niekde ma predbehli asi traja ďalší ľudia vrátane najstaršieho účastníka Jozefa Šteca (79 rokov). Pokračovali sme na most pri detskom ihrisku, kde sme prešli znova na pravý breh Torysy a vracali sa nazad tou istou cestou vrátane chaotického pobehovania krížom cez cestu pri veterine. Pri odbočovaní na chodník ku škole sa skratka ešte vylepšila a ľudia bežali tesne okolo plota škôlky. Tak som vedel, že už som v cieľovej rovinke, kde ma predbehli ešte asi dvaja alebo traja. Dobehol som v čase 36 minút (žiadna časomiera tam nebola, to je len môj údaj z Nike+ GPS na iPhone), v prvom momente sa mi to zdalo neuveriteľné, no tak som videl vzidalenosť – 6,54 km – takže slušné skrátenie oproti udávaným 7000m od usporiadateľov.

Po dobehnutí som dostal na pamiatku plaketu. Stretol som Erika a pokecali sme, boli sme radi, že sme prišli a že to máme za sebou.

O chvíľu neskôr dobehol chlapík, ktorého som si všimol už pred štartom. Mal športové slnečné okuliare a čelenku. V prvom momente ma napadlo, že čo to bude za týpka, keď slnko sme nevideli pár dní. No neskoršie som zistil, že je nevidiaci a má ďalších dvoch kamarátov, ktorí mu pomáhajú. Bol to úžasný výkon v jeho podaní, obdivujem ho.

Tak sme išli znova do školy a jeden z nich nám urobil s Erikom spoločnú fotku. Odovzdal som štartovné číslo, napil sa ponúkanej minerálky a popri čakaní na výsledky som zjedol bagetu, ktorú sme dostali na začiatku aj spolu s plechovkou piva (to som daroval). Tak sme pokecali a potom prišli usporiadatelia s výsledkami. O čase netušíme nič, vraj bude v regionálnej tlači (rozumejte čas víťaza, lebo iné isto nebudú). Vyhodnotili pomerne veľa kategórií – mužov, ženy, nad 40 rokov, nad 50 rokov, nad 60 rokov. Potom odovzdali pamätné plakety organizátorom a uctili sme si minútou ticha aj pamiatku jedného z bežcov, ktorý sa už tohto jubilejného ročníka nedožil. Po vyhodnotení ešte bola “tlačová konferencia”, zrejme spoločné silvestrovské posedenie bežcov, organizátorov a priaznivcov, no my sme sa rozhodli už odísť domov.


Behu sa zúčastnilo 66 bežcov a som rád, že som bol medzi nimi. No nemôžem sa zbaviť pocitu, že je to na 100-tisícové mesto trošku málo. Oceňujem aktivitu organizátorov, no bolo by čo vylepšiť. V prvom rade možno trošku viac spropagovať, zmotivovať mladšie ročníky. Tiež by bolo dobré upresniť trasu a nejak ju označiť. Možno sa pokúsiť zabezpečiť nejakú časomieru, alebo aspoň zlepšiť výsledkový servis. Som zvedavý na regionálnu tlač, čo a ako tam napíšu. V TA3 uviedli spot a našiel som ho aj v archíve. Až z neho som pochopil, že s umiestnením žien to bolo inak, ako to vyzeralo na vyhodnotení, keďže sa vyhodnocovali vekové kategórie zvlášť. Trošku mi chýbalo celkové poradie. V dnešnej dobe by snáď už použiť počítač a tak to urobiť za pár minút nemal byť problém. Pred štartom som videl aj niečo ako bulletin s informáciami o histórii, no grafická úprava bola z minulého storočia – text písaný písacím strojom. Možno je problém aj v peniazoch, no neviem. Ja som bol pripravený dať o 2 EUR viac bez problémov. No možno by sa našlo aj viac sponzorov. Jediný uvedený sponzor je Tatravagónka Poprad, zvláštne že v Prešove.

Ak tento čánok bude čítať niekto z usporiadateľov, tak ma kľudne môže kontaktovať a bez problémov vytlačím pre nich na budúci rok pár bulletinov, prípadne plagátov, ak by mali záujem svoju akciu trošku viac spropagovať.

Značky:, , ,

1 Comment


[…] 2010 25. ročník – 36:04 […]


 

Reply

Copyright © 2021 Igiho web All rights reserved. Theme by Laptop Geek.