Quantcast
 

Geolens

Geolens = Geošošovky sú moje predmety, ktoré sme spolu s Vikim Židikom vymysleli, aby som ich dával do skrýši. Anglicky tomu hovoria sigitem (skratka zo signature item). Keďže sklo je krehké a citlivé na rozbitie, vymysleli sme ručne vyrábané kožené púzdro a vďaka Maťovi Mesarčovi môže väčšina geošošoviek byť chránená.

1204 a fotka od Jardu zo Žiliny

1204 a fotka od Jardu zo Žiliny

Všetko sa to začalo v roku 2004, keď sme s Vikim rozmýšľali, aký materiál použiť. Chcel som mať niečo typické pre mňa, mal som predstavu o niečom keramickom z hliny. Viki je výtvarník a diskusiou sme sa dopracovali ku sklu. Skúsil som ísť do očnej optiky a kúpil som nejaký materiál. Skúšali sme rôzne dioptrie, spojky, rozptylky, no nakoniec vyhrala obyčajná planka, teda čistá šošovka s nulovou dioptriou s priemerom 6 cm. Výhradným dodávateľom sa zatiaľ stal p. Slaninka a očná optika LOOK na Hlavnej ulici. Viki navrhol logo s obráteným druhým “i” v iG! a okolo do štvorca nápis s linkou geocaching.bilak.sk . Ďuro to vypieskoval a verzia pre rok 2004 bola na svete. Chcel som ich mať číslované, tak sme zvolili štvorčíslie, pričom prvé dve čísla sú poradie a druhé dve znamenajú rok vydania. Pre rok 2004 ich bolo 40 s číslami 0104 až 4004. Vtedy sme si povedali, že by bolo dobré vydržať s tým 9 rokov. Dnes sme už za polovicou a 5 verzií je tu.

 

dvojaké 2005 posledný krát spolu

dvojaké 2005 posledný krát spolu

Prišiel ďalší rok a s ním aj verzia pre rok 2005. Chceli sme nejakú zmenu a vymysleli sme, že ich budeme pieskovať z opačnej, teda z dutej strany. Ďuri to trošku pri vyrezávaní a lepení fólie poplietol a časť vypieskoval zrkadlovo, takže v podstate boli dvojaké. To vidno na spoločnej fotke. Bolo ich 45 a potom sa rozkotúľali po svete a už nikdy takto nebudú spolu.

 

San Bruzio, Tuscany, Italy by ITA 01 Magellano

San Bruzio, Tuscany, Italy by ITA 01 Magellano

 

Verzia pre rok 2006 vznikla inverziou prvej verzie, teda pieskovalo sa pozadie a písmenká a logo ostalo číre. Vyrobili sme ich 35. Boli sme na dovolenke v Toskánsku a jednu som dal Paolovi (ITA 01 Magellano). Skrýšu, pri ktorej urobil túto fotku, sme našli v roku 2008, keď sme sa do Toskánska vrátili už tretí krát.

 

0007 v Plzni na geočaji

0007 v Plzni na geočaji

Verzia pre rok 2007 musela znova zachovať pôvodný motív. Rozhodli sme sa pieskovať obe strany a teda číslo a písmená sú z hornej strany a logo je z dolnej. Ďuri urobil skúšobne aj “Bondovské” číslo 0007. Spolu ich bolo málo (asi 5-10). Dokončil mi ich tesne pred cestou na reviewerské stretnutie do Nemecka a rozdal som ich americkým kamarátom.

 

0108 a naša návšteva pamätnej plakety prvej originálnej skrýše (Oregon, USA)

0108 a naša návšteva pamätnej plakety prvej originálnej skrýše (Oregon, USA)

 

Popri osobnom stretnutí s Bryanom (vicepresident a co-founder firmy Groundspeak) sme sa dohodli, že nájdeme riešenia, ako urobiť šošovky trackovateľné. Museli sme do návrhu doplniť text Trackable at geocaching.com . Vikimu sa to podarilo bez narušenia pôvodného návrhu a Bryan to schválil. Verzia pre rok 2008 bola trackovateľná. Koncom augusta som dostal 100 kódov a pred mojou cestou do Ameriky v septembri mi Ďuri vyrobil prvých 15 ks. Tie som väčšinou rozdal priateľom. Tri som umiestnil do troch skrýši zlatého trojlístka Golden Trifecta. Samozrejme, že 0108 ostala u mňa, rovnako ako prvá z každej série. Tiež som ich chcel urobiť 40 ks, no Ďuri to nestihol a budú dokončené až začiatkom roka 2009.

Copyright © 2024 Igiho web All rights reserved. Theme by Laptop Geek.