Quantcast
 

Ringgit Malaysia

Posted by Igor Bilák on Feb 2, 2014 in mince |

canapone28Neviem, čím to je, ale k Malajzii mám dávno kladný vzťah. Vždy som túžil vidieť Petronas towers v Kuala Lumpur, hlavne keď to ešte bola najvyššia stavba sveta. Tak tam prišla formula 1 a mal som aj nejakú mincu, ktorá sa mimochodom volá sen. No hlavne vďaka Samovi som neskôr získal ďalšie mince a bankovky – moje prvé polyméry. Začiatkom toho roka ma tam Samo volal, no nejak sa to celé blbo načasovalo a v minulom roku bolo veľa cestovania ide, tak som odmietol. Samo vycestoval sám a keď sa vrátil, tak som od neho dostal peknú magnetku na chladničku, pár drobných mincí a bankovku RM 20 (ringgit malaysia). Ringgit používa medzinárodný kód MYR a delí sa na 100 sen (centov).

Trochu som googlil a zistil som, že je to bankovka štvrtej série v Malajzii, pričom z tejto série už mám 1 a 5 ringgitov. Práve tie dve nižšie hodnoty sú polyméry. Na všetkých je ich kráľ Tuanku Abdul Rahman a kvet ibišteka (hibiscus, u nás tiež zvaný čínska ruža). Na zadnej strane sú rôzne motívy. Na RM20 sú dva druhy morských korytnačiek, na RM5 je ich typický vták (Buceros rhinoceros) a na 1 je šarkan zvaný Wau Bulan.

Pozrel som aj mince, aktuálne sú len 4 v nominálnych hodnotách  5, 10, 20 a 50 sen.  Desiatka mi chýbala, tak som si to skompletizoval. Mám ich viac aj zo starších generácí, tak Malajzia je jednoznačne krajinou, z ktorej mám najviac mincí a bankoviek z Ázie. Vďaka, Samo!

linky:

Wikipwedia – malaysian ringgit

uvádzacie video na Tou Tube k novej sérii

Značky:, ,

Reply

Copyright © 2024 Igiho web All rights reserved. Theme by Laptop Geek.