Quantcast
 

Konkláve 2013, ako si spomínam na pápežov a kto bude ďalší?

Posted by Igor Bilák on Mar 12, 2013 in Cestovanie - turistika |

Pavol VI., to bol pápež mojich detských čias. Pamätám si na neho z rozprávania mamky, ktorá dokonca bola v tých časoch v Ríme. Muselo to byť niekedy v sedemdesiatych rokoch. Tiež si spomínam, že som vedel, že jeho predchodca bol Ján XXIII. Po týchto dvoch si vybral meno ich ďalší nástupca, Ján Pavol I. To bolo v roku 1978, no bol pápežom len pár týždňov a teda v roku 1978 sa konali dve voľby pápeža, dve konkláve. Rok 1978 bol teda rokom troch pápežov. Ja som mal vtedy 10 rokov a len z rozprávania mamky si pamätám, že mi hovorila o voľbe. Ostali mi v hlave nejaké útržky, že kardinálov voliacich pápeža zamurujú, aby ostali oddelení od okolitého sveta a výsledok voľby dajú vedieť dymom a až potom ich pustia vonku. Taká detská predstava, ale v podstate dosť pravdivá. Aj také bolo v histórii, no teraz ich už nemurujú. Tiež si spomínam, že mi vykladal o nejakej predpovedi, ako niekto popísal budúcich pápežov a ostalo mi v hlave, že Ján Pavol I. bol “pápež polmesiac”.

Jan Pavol II.Po ňom prišiel ten “náš pápež”, poliak Karol Wojtyla, Ján Pavol II. Bol to určite pápež ľudí mojej generácie, veď bol v pontifikáte 27 rokov, teda viac ako pol môjho života. Zároveň to bol prvý netaliansky pápež po mnohých rokoch. Jána Pavla II. si už teda pamätám o dosť viac, no vôbec ma nenapadlo, že by som ho mohol niekedy vidieť. No nakoniec sa veci vyvinuli tak, že prišla revolúcia, zmena režimu, otvorili sa hranice, atď. AJ samotný Ján Pavol II. veľa cestoval a teda sa mi ho podarilo vidieť niekoľko krát.

Ján Pavol II. navštívil Slovensko tri krát:

22.4.1990 som bol na letisku vo Vajnoroch na jeho svätej omši a prvej návšteve. Ešte som bol na vysokej škole, išiel som vtedy do Rače na bicykli a tam ho nechal a peši sme išli do Vajnor. Vtedy som prvý krát videl aj známy papamobil.

V lete 1995 prišiel na Slovensko druhý krát a popri tom zavítal aj do Prešova. Prišiel sa pokloniť na Hlavnú ulicu, len pár metrov od našej vtedajšej predajne. Bolo to vtedy naozaj veľmi blízko. Na budove kolégia je teraz pamätná tabuľa a neďaleko pri kostole krásna socha.

Do tretice prišiel na Slovensko v septembri 2003 a my sme akurát leteli s Vierkou na víkend do Bratislavy. Pilot zrazu v lietadle ohlásil, že vpravo dole slúži v Rožňave pápež svätú omšu a my sme mohli vidieť dav ľudí. Na ďalší deň sme boli na Bratislavskom hrade, kde sme akurát založili cache Hradná vyhliadka. Celé mesto bolo prázdne, všetci boli v Petržalke na svätej omši a my sme z hradu videli ísť kolónu s papamobilom. Keď sme neskôr odlietali z letiska nazad do Košíc, tak sme leteli len pár minút po jeho odlete špeciálom Alitalia a tak sme sa rozlúčili.

Benedikt XVI.Rok a pol na to Ján Pavol II. v roku 2005 zomrel a konalo sa ďalšie konkláve. To už sme mali možnosť sledovať v televízii. Pamätám si komín na sixtínskej kaplnke, ako ho sledovala kamera s očakávaním výsledku. Zvolili Benedikta XVI.

Pri príležitosti jeho odstúpenia som si kúpil 50 centovú vatikánsku mincu.

 

strecha a komín nikde

strecha a komín nikde

Tak sme v októbri 2008 išli prvý krát do Ríma. Bolo to úžasné byť vo Vatikáne. Podarilo sa nám navštíviť baziliku sv. Petra, nejak sme sa zamotali do iného radu a skončili sme hore na kupole. Odtiaľ bolo vidno celý Vatikán ako na dlani a samozrejme som pozeral na sixtínsku kaplnku, kde môže byť ten komín. Potom sme išli do Vatikánskych múzeí a dostali sme sa aj do Sixtínskej kaplnky. Druhý krát sme sa vybrali do Ríma v lete 2010 počas dovolenky v Toskánsku. Tento raz sme prišli autom. Znova som pozeral na námesí sv. Petra, ako vidno časť strechy sixtínskej kaplnky a nie a nie si to dať dokopy s tým, ako ukazovali ten komín.

Až teraz sa mi to celé dalo dokopy. Koncom februára sa Benedikt XVI. rozhodol odstúpiť, ča sa mimochodom tiež nestalo mnoho rokov. A teda nastalo obdobie bez pápeža – sede vacante. Znova zvolali kardinálov do Ríma, aby uskutočnili konkláve – voľbu pápeža. Ten deň nastal dnes. Včera v telke ukazovali, ako požiarnici osadili komín na streche sixtínskej kaplnky a tým vyriešili moju záhadu. Komín tam bežne nie je. A tak si sedím doma po práci, čítam na iPade, že kokláve má začať približne o 16:45 a ono je to o minútu. Tak som zapol telku a našiel live prenos zo sixtínskej kaplnky najprv na BBC a neskôr aj na TA3, ako ukazujú začiatok. 115 kardinálov v kaplnke skladá prísahu, za chvíľu zatvoria dvere a voľba sa začne. Ja odchádzam na schôdzu spoločenstva a keď sa vrátim domov, už čítam, že prvý krát komín zadymil – čierny dym, pápeža ešte nemáme. Ďalšie kolo volieb pokračuje zajtra. Kto bude ďalší pápež, sa dozvieme snáď už čoskoro. Jedna z predpovedí hovorí, že bude černoch, podľa nejakej predpovede to má byť posledný pápež, no ja to beriem tak, ako keď sme prežili koniec sveta a sme tu. Uvidíme…

námestie sv. Petra

Fontána na námestí sv. Petra. Vpravo vidno trčať časť strechy sixtínskej kaplnky, kde v týchto dňoch nainštalovali komín. Očakávame biely dym ako signál zvolenia pápeža a z balkóna vľavo zaznie to známe Habemus papam.

Značky:, , , ,

1 Comment


[…] 50 cents (Benedekt XVI.) […]


 

Reply

Copyright © 2019 Igiho web All rights reserved. Theme by Laptop Geek.