Quantcast
 

Koľko majú nôh moderné stonožky ?

Posted by Igor Bilák on Mar 31, 2009 in servis |

Stonožka – každý si pod tým predstaví niečo iné, väčšinou asi hmyz, rôzne druhy húseníc, ktoré majú toľko nožičiek, že sa ani spočítať nedajú. Tak sme si vymysleli, že ich je asi 100.
Moderná doba priniesla počítače, elektronické obvody. Integrácia súčiastok sa zvyšuje, výkon stúpa tým prišli nové, moderné stonožky. Viete, akú stonožku máte vo svojom počítači? Poďme sa pozrieť na nejaké, ktoré sa mi dnes dostali do ruky.

Toto je procesor Athlon od firmy AMD vyrobený v Malajzii. Dal som do stredu mincu, aby ste si vedeli predstavit, ako je to veľké. Samotný čip má možno centimeter štvorcový, ale potrebuje nožičky, preto je to celé tak veľké. Okrem toho sa potrebuje aj chladiť. Takže celková plocha zhruba 5×5 cm a 19×19 nožičiek po obvode a k tomu ďalšie pomedzi. Spolu teda 453-nožka, pričom nožičky sú od seba najbližšie cca 1,8 mm.


Ďalší je procesor Celeron od firmy Intel vyrobený tiež v Malajzii. Základný rozmer je ten istý. Zjavne má o dva rady nožičiek vo vnútri menej a teda je to 370-nožka.


Tretí, ktorý sa mi dostal do ruky, je procesor Intel Pentium 4 s frekvenciou 3,00 GHz vyrobený na Kostarike. Zrejme bude mladší, tak sa zväčšila integrácie. Celková plocha je cca 3,5 x 3,5 cm, nožičky sú hustejšie, je ich 26 po obvode v šiestich radoch, takže je to 478-nožka. Rozostup nožičiek je približne 1,3mm.


Som už len zvedavý kedy sa objaví tisícnožka.

Reply

Copyright © 2019 Igiho web All rights reserved. Theme by Laptop Geek.