Quantcast
 

Egyptské mince a egyptský maratón v Luxore

Posted by Igor Bilák on Mar 29, 2013 in mince |

egyptSamo niekde vyhrabal, že sa v januári beží v Luxore medzinárodný egyptský maratón vrátane kratších disciplín a taktiež má kategóriu korčuliarov. Volal ma, no v Egypte boli práve nepokoje a ja som sa rozhodol neísť. Samo sa vybral sám cez Budapešť a Káhiru do Luxoru. Štartoval na korčuliach a na 42 kilometrovej trati vyhral. Pripadalo mi to neuveriteľné, že sa môže vybrať sám do Egypta s ambíciou vyhrať a ono sa mu to fakt podarilo. Gratulujem. Keď sa vrátil s pohárom, tak sme si dohodli obed a popri tom mi priniesol pár egyptských mincí.
Egyptská mena sa volá libra (egyptian pound). 1 EGP sa delí na 100 piastres alebo 1000 milliemes. Jednolibrová minca je bimetalická a zobrazuje Tutanchamona, egyptského faraóna 18. dynastie, ktorý vládol v rokoch 1332–1323 pred kristom.  Minca 50 piastres zobrazuje kráľovnú Kleopatru VII., ktorá vládla v rokoch 51-30 pred kristom.


Link: fotka ostatných egyptských mincí

1 egyptská libra – Tutanchamon

50 piastres – Kleopatra

25 piastres (2008-)

10 piastres z čias 1958 – 1971 (ZAR = Zjednotená Arabská Republika ) – na tejto minci je zobrazený erb zjednotenej arabskej republiky

originálne arabské číslice

 

Samova medaila a víťazný pohár

Samova medaila a víťazný pohár

 

Značky:, ,

1 Comment


[…] Egypt […]


 

Reply

Copyright © 2021 Igiho web All rights reserved. Theme by Laptop Geek.