Quantcast
 

Benzín namiesto nafty, čo už

Posted by Igor Bilák on Nov 24, 2013 in Autá |

Dnes som urobil ďalšiu vec z kategórie “toto sa mne nemôže stať“, natankoval som do svojho nafťáku benzín. Aj keď mi to až tak výnimočné nepripadá a nie som sám, asi založím taký súkromný klub.

O tejto problematike viem už dávnejšie, tak to zhrniem. Možno sa niekto poučí. Vraj sa to stáva iba smerom benzín namiesto nafty a nie naopak. Je to dané iným priemerom hrdla nádrže a tankovacej pištole. Naftová pištoľ je hrubšia a vraj nevojde do benzínových áut. Nikdy som to neprirovnával, ale vraj je to tak. Opačne to ide, benzínová hadica je tenšia a zmestí sa do otvoru naftového auta. Kvôli tomu sú pištole často rozlíšené farebne, benzín zvykne mať zelenú pištoľ a nafta býva čierna, no neplatí to úplne všade. Okrem toho býva sem tam aj modrý benzín, ktorý obsahuje olovo, prípadne červená pištoľ. Zelená pištoľ je na bezolovnatý benzín, často označovaný Natural, Senza Pb, N95 atď. Nafta býva označená Diesel, ale aj tu existujú iné obchodné názvy či dodatky, napr. Fuel Save, V-power Nitro+, Tech, Premium, MaxxMotion, Plus, Tempo Plus, EVO. Marketing je sviňa a predajcovia sa snažia presvedčiť nás, že ich nafta je v niečom iná. Jedného by z toho porazilo.

Celý život som mal benzínové autá a dával si pozor len na natural, aby som nenatankoval olovnatý benzín. V zahraničí to nebolo vždy jednoznačné, ale darilo sa mi. V septembri 2012 som si kúpil prvé dieselové auto. Odvtedy som vždy pri tankovaní tŕpol, kedy sa mi podarí to zblbnúť. Problém je hlavne v tom, že druhé auto v rodine je benzínové a tankujem obe. Včera večer som tankoval Vierkine a špekuloval na Agipe, ktorý to benzín tankujem. Podarilo sa. Dnes som sa vybral na chalupu a svietila mi kontrolka. Tak som sa rozhodol, že natankujem cestou v Bardejove. Je tam nová pumpa Shell, na ktorú ešte nemám návyk zastavovať, tak som ju prešiel a uvedomil si to až ďalej, tak som zašiel na Slovnaft, kde stojím bežne. Väčšinou stojím na úplne ľavom stojane. Tak aj teraz som zastavil a podvedome som zobral zelenú pištoľ, ako včera večer. Zvyknem tankovať vždy plnú a tipovať, koľko mi vojde a koľko budem platiť. Býva to okolo 80 EUR, tak to bolo aj teraz. Išiel som dnu k pokladni a vytiahol kartu a popri tom som sa zamyslel, ktorú kartu. Aký je PIN a v tom mi to došlo. Pýtam sa pokladníčky, že čo som vlastne tankoval, a ona, že benzín. No smola. Tak zaplatiť som ho musel.

Vyšiel som von a zavolal som majiteľa Subaru. Vysvetlil som mu situáciu a dohodli sme sa, že to oni urobia. Stiahnu si auto, len sa dohodneme, kde bude a ako im dám kľúč. Zároveň mi potvrdil, že môžem naštartovať, pokiaľ len preparkujem auto za budovu a nepôjdem nikam ďalej. Tak som preparkoval na parkovisko, nech neblokujem stojan. Skúsil som stopnúť pár áut, či ma niekto nezoberie do Prešova, ale v nedeľu doobedu išli všetci len kamsi blízko. Tak som zavolal Vierke a nakoniec sa to vyvinulo tak, že po mňa prišiel synovec. Tak som sa dostal domov a Subaru parkuje za pumpou v Bardejove. Ďalšie pokračovanie zajtra.

  • prvá príhodka zlého tankovania bola v rodine. Dozvedel som sa o tom tak, že som viezol Katku a pred nami na semaforoch stál Citroen a Katka hovorí: “to je také isté auto, čo chodí aj na benzín, ale iba chvíľu” a povedala nam príhodu, ako mala požičané synové auto a natankovala mu benzín a prišla na to, až keď prestalo fungovať a vraj to vtedy stálo 11000 korún.
  • ďalšia príhoda bola v Subaru, keď som predával Imprezu a bavili sme sa s budúcim majiteľom a v tom zavolal niekto šéfovi Subaru, že práve stojí na pumpe v Prešove s Outbackom s natankovaným benzínom. Bol to náš známy Jožko. Podlali mu odťahovku a na druhý deň to dali dokopy.
  • tretí prípad je z našej firmy, keď kolega zavolal, že mu auto ide nejak divne a až tým prišiel na to, že natankoval nesprávne. Išlo tiež o Subaru Outback s podobným riešením, servis vybavil odťah, vyprázdnenie nádrže a vyčistenie.
  • štvrtý prípad – moje Legacy, asi som bol v poradí. Trvalo to 14 mesiacov a 39696km, od kedy ho mám

Reply

Copyright © 2024 Igiho web All rights reserved. Theme by Laptop Geek.