Quantcast

Beh Hornádskou dolinou – Kysak

Posted by Igor Bilák on Apr 17, 2013 in Beh |

Tento beh sa zvykne bežať začiatkom apríla. Organizuje ho obec Kysak a TJ Sokol Kysak. Hlavná disciplína je polmaratón s dĺžkou 21,0975 km. Okrem toho sú aj sprievodné disciplíny pre deti a mládež a tzv. memoriál Rudolfa Dindu (4km).

IMG_1798

2012 – s Erikom

Trať polmaratónu sa beží po asfaltovej ceste okolo rieky Hornád proti prúdu cez Veľkú Lodinu do Malej Lodiny na otočku a nazad tou istou cestou, štart a cieľ sú pred obecným úradom v Kysaku. Beží sa za asistecie polície, ale za premávky. Premávka ale na tomto úseku nie je veľmi hustá.

O tomto behu som sa dozvedel od Erika ešte niekedy v roku 2011, keď ho bežal a je možné, že ma aj volal, ale som to nechal tak. Znova o rok nastal čas behu a tento raz som sa rozhodol zúčastniť. Bol to jubilejný 30. ročník (2012). Bol som dosť unavený, lebo deň pred tým som absolvoval niekoľkohodinový skialpinistickú túru na hrebeni Malej Fatry. Do Kysaku sme sa vybrali s Erikom spolu jedným autom. Zaregistrovali sme sa na mieste. Na štarte bolo čosi 110 bežcov. Na začiatku som mal pocit, že ideme rýchlo. Nejaká košická partia hlásila tempo okolo 5:30. Trochu sme spomalili. V doline fúkal nárazový vietor, tak som sa snažil skrývať za Erika, ktorý sa rozhodol ísť so mnou pre neho pomalým tempom. Na otočke v Malej Lodine sme boli v čase okolo hodiny, čo bolo slušné, no cestou nazad niekde okolo 15. kilometra prišla únava a musel som spomaliť. Posledné kilometre som mal pocit, že som sa ledva motal, ale nejak som to dobojoval. Kopec na nadjazd ponad trať mi pripadal veľmi strmý, no našťastie do cieľa už bolo blízko. Dobehol som spolu s Erikom v čase 2:05:00 na 102. mieste a za nami bolo ešte 7 ľudí. Bolo to ťažké, ale bol som rád. Bol to môj tretí polmaratón. Povedal som si, že sa tu ešte možno vrátim.

Po roku som sa do Kysaku vrátil, ale rozhodol som sa, že nepobežím. Bolo to len týždeň pred mojim štartom vo Viedni, tak som sa nechel namáhať. Erik znova prišiel a aj Marko. Ja som ich pozdravil pred štartom a potom som sa vybral na Skalku nad Hornádom. Zhora som videl bežcov, ako sú rozťahaní po doline. Vrátil som sa do Kysaku, no mal som ešte čas, tak som išiel nájsť cache Kysacká jaskyňa. Keď som sa vrátil, víťaz Adam Kovács z Maďarska bol už v cieli v rekordnom čase 1:08:41. Pozrel som ďalších dobiehajúcich bežcov a čakal som kamarátov. Erika som konečne nebrzdil, tak to dal naplno a urobil skvelý osobný rekord 1:41:58 na 72. mieste. Marko dobehol v čase 1:46:59 na 90. mieste. Zúčastnilo sa rekordných 144 bežcov. Do Kysaku prichádzajú dobrí bežci, tak s mojim minuloročným časom by som znova skončil asi siedmy od konca. Páčilo sa mi aj ako divákovi, je to také milé podujatie. Je možné, že sa tu znova vrátim.