Quantcast
 

Ako funguje Indoor Golf

Posted by Igor Bilák on Feb 14, 2009 in Golf |
Odpal

Odpal

Mnoho ľudí sa ma pýta, ako funguje indoor golf. Ja som videl prvý krát simulátor v januári. Už skôr som si všimol veľkú reklmu na budove servisu na Jilemnického ulici. Myslel som, že to má byť reklama na simulátor v mestskej hale, o ktorom som počul. Tak sme náhodou boli v mestkej hale odniesť jeden stroj a v malej telocvični som ho videl. Bol som sa opýtať v kancelárii, no povedali mi, že zatiaľ nie je v prevádzke a oni len prenajali priestory, takže nevedia, kedy sa spustí. Potom som sa dozvedel, že fungujúci simulátor je priamo tam, kde je spomínaná reklama.

Je to nový country klub otvorený NONSTOP nad autoservisom. Samostatným schodiskom sa vyjde hore a tam je veľký priestor s barovým pultom, 3 biliardovými stolmi, pódium na koncerty, dva automaty na šípky, pozdĺž jednej strany sú veľké okná a stoly pri nich sú na vyvýšenom pódiu. V celom podniku sa nefajčí a na stenách sú vkusné fototapety z Prešovskej hlavnej ulice, ktoré pri golfovom simulátore prechádzajú do krajinky.

Tomi na cvičnej lúke

Tomi na cvičnej lúke

Samotný simulátor je umiestnený na konci v rohu, zaberá miesto asi ako garáž. Na odpaľovanie sa používajú normálne golfové loptičky a palice. Odpaľuje sa z koberca imitujúceho umelú trávu. Pred miestom na umiestnenie loptičky sú v dvoch radoch do oblúka infračervené snímače, ktoré zdola snímajú priestor pred loptičkou a vyhodnocujú počas úderu pogyb loptičky a palice. Loptička sa odpaľuje do preistoru vpredu, kde na prednej stene je plátno podobné autoplachte. Je biele a utlmí náraz loptičky, ktorá spadne dole na koberec. Na toto plátno sa zároveň z projektora premieta obraz ihriska, čo pôsobí veľmi realisticky. Medzi odpaliskom a plátnom je ešte drevený rám, v ktorom by sa mali nachádzať dve roviny ďalších infrasnímačov vyhodnocujúcich rýchlosť a smer loptičky. Riadiaci počítač z toho vypočítava dráhu letu a zobrazí letiacu loptičku v teréne. Pri dlhých úderoch kreslí niečo ako “dymovú stopu”, aby bolo loptičku vidieť.

Ovladanie a Swing analyzer

Ovladanie a Swing analyzer

Samotný počítač má dva LCD displeje, pričom na spodnom je to, čo premieta projektor. Spodný displej je dotykový a na ňom sa to celé ovláda. Na hornom displeji sa vyhodnocuje samotný švih. Počítač vykreslí, kde a ako bola palicou trafená loptička, akú mala rýchlosť, rotáciu, uhol a mnoho ďalších údajov. Pri údere to píše, z akého povrchu sa odpaľuje, či už je to hlboká tráva, fairway, piesok, či samotný green (jamkovisko). Simulátor pri výpočte úderu berie aj toto do úvahy. Grafika je na vysokej úrovni. Okrem obrazu počítač simuluje aj zvuk, tiež počuť tiecť vodu v blízkosti potoka. Úder do vody pekne čľupne a je odmenený trestnou ranou. Vo vzduchu poletujú vtáky, niekde vidíte balón a podľa neho sa dá odhadnúť vietor. Sem tam zakráka vrana, či počujete, ako ťuká ďateľ. Je možné si zvoliť počet hráčov. Vybrať si jedno z mnohých ihrísk rôznych obtiažností alebo si len tak trénovať na odpalovej lúke. Tiež je možné trénovať len niektoré situácie, napríklad chipovanie krátkych lôpt na green.

Patovanie

Puttovanie

Pri hre na greene putterom počítač kreslí jamku a mriežkou zobrazuje nerovnosť terénu. Používame nastavenie, kde loptička, ktorá sa zastaví pod 1 meter od jamky, je automticky dorazená počítačom a ten oznámi GIMMIE. No ak ide úder priamo do jamky, tak to pekne kreslí, počujete ju spadnúť dnu a diváci zatlieskajú. To je ten najlepší pocit, hlavne ak to bolo z väčšej vzdialenosti.
Môj zatiaľ najlepší výkon bol +5 úderov nad PAR, teda 41 na prvých deviatich jamkách ihriska s názvom “PAR 3″ Wind Mill Resort. Nemylite si zas, že je to nejaké geniálne. Je to veľmi ľahké ihrisko určené pre začiatočníkov s jamkami na vzdialenosť od 58 po 164 metrov. Na bežnom ihrisku môžu byť jamky aj cez 500 m a tam s vodou okolo sa podarí bez problémov aj na 12 úderov na jednej jamke.

Pre tých, čo tomu nerozumejú alebo čítajú prvý krát, PAR je štandardný počet úderov na danú jamku. Teda podľa dĺžky sú jamky rozdelené na PAR 3, 4 a 5. Pričom sa počíta vždy s dvoma údermi na greene. Dlhým puttom z greenu by si mal hráč vedieť prihrať blízko a krátkym potom doraziť do jamky. Pri PAR 3 jamke sa teda počíta s dosiahnutím greenu už odpalom z odpaliska, pri PAR 4 na dva údery na green a pri PAR 5 na 3 údery na green. Sčítaním PAR pre jednotlivé jamky dostaneme PAR ihriska, ktorý býva najčastejšie 72 pre 18 jamiek a 36 pre 9 jamiek.
Ešte krátke vysvetlenie pojmov:
Ak sa podarí dosiahnuť jamku o jeden úder naviac nad jej PAR, to sa nazýva BOOGIE, prípadne DOUBLE BOOGIE pre dva údery naviac.
Niekedy sa podarí aj o úder menej, teda pod PAR – to sa nazýva BIRDIE, čo pri trojparovej jamke znamená z odpaliska niekde k jamke a druhým úderom dnu. Preto sa BIRDIE podarí častejšie na dlhších jamkách.
O dva údery menej – to sa volá EAGLE. V prípade trojparovej jamky je to prvý úder rovno dnu do jamky (to sa volá HOLE-IN-ONE). EAGLE sa teda podarí najčastejšie na 5-parovej jamke. V reálnom golfe u profesionálov sa EAGLE vyskytuje sem tam. Keď pozeráte nejaký turnaj, tak isto uvidíte nejaký EAGLE každý deň a aj viac krát. Hráči na PGA tour majú dohodu, že za každý EAGLE prispejú 1000 $ na konto nejakej nadácie. Myslím, že za tento rok tam už mali okolo 160000 $. Oproti tomu HOLE-IN-ONE je veľmi zriedkavé. Každý golfista o tom môže snívať, no na niektorých ihriskách sa na taký úder čaká roky, aj to váčšinou len na jednej, alebo dvoch jamkách.
Aj keď je to na simulátore ľahšie, mne sa EAGLE ešte nepodaril, ale verím, že príde čoskoro. Mal som už jeden tzv. EAGLE PUT, teda pokus a loptička sa otočila okolo hrany jamky a musel som ju doraziť a tak som mal BIRDIE (zatiaľ som mal len dva).
A na záver – existuje aj možnosť zahrať jamku na 3 údery pod PAR, ale je to veľmi zriedkavá vec, ktorá sa podarí len veľmi malému počtu ľudí doslova raz za život. Buď to môže byť HOLE-IN-ONE na jamke PAR 4, alebo častejšie po veľmi dlhom odpale na jamke PAR 5 druhým úderom do jamky. Tento výnimočný úder sa volá ALBATROS, alebo tiež DOUBLE EAGLE. Na simulátore sa to môže podariť, ale aj to asi len na krátkom ihrisku. Maťo raz mal takýto pokus, keď dlhý odpal skončil na okraji greenu a bol z toho EAGLE.
Stačilo teórie, poďme radšej trénovať. V zime je simulátor dobrá možnosť, no už sa jar blíži a možno sa podarí hrať aj vonku na reálnom ihrisku. Isto o tom potom napíšem.

Značky:, ,

Reply

Copyright © 2024 Igiho web All rights reserved. Theme by Laptop Geek.