Quantcast
 

Geocaching 1.2 – aplikácia pre iPhone 3G od Groundspeaku

Posted by Igor Bilák on Jan 20, 2009 in Geocaching |

Z histórie

Prvý krát som videl túto aplikáciu 15.septembra 2008 na iPhone Bryana. Tak sme si vyšli so Shaunou na obed a piknikovali v parku pri Public Market v Seattle, kde nám Shauna ukázala, ako funguje aplikácia. Neskôr som videl MacBook na stole u Jeremyho. Bol som prekvapený, aký je celý Groundspeak Apple-pozitívny.

Po návrate do officu si Jeremy zobral môj iPhone a nainštaloval mi ju do vnútra. Bola to pre mňa pocta mať túto aplikáciu ešte pred jej uvedením na iTunes Store, ako vôbec jeden z prvých ľudí. No nevyužíval som ju naplno, lebo v Amerike data na roamingu nie su najlacnejšie. Bola to verzia 1.0, ktorá vedela zobraziť okolité cache, no ešte nezahŕňala login. Po spustení predaja cez iTunes som si ju musel kúpiť, aby som mal správnu licenciu, no Groundspeak mi ju refundoval. Nerozumiem úplne všetkým licenčným podmienkam Apple, ale aplikácia sa nedá len tak kopírovať komukoľvek a aj Jeremy mal na začiatku obmedzené licencie. Preto nákupom cez iTunes Store sa uviedlo všetko do normálneho stavu. Prvá verzia aplikácie bola jednoduchá, aj keď ohlas nebol zlý, očakávalo sa od nej viac.

Preto po pár týždňoch prišla verzia 1.1, ktorá priniesla login a dovolila odfiltrovať nájdené cache. Tiež sa stala stabilnejšia a dala sa reálne používať. Začal som s ňou hľadať cache a celkom to išlo.

Koncom roka 2008 som sa stal testerom pre Groundspeak. Nie veľká testovacia skupina dostáva nové verzie mailom priamo od Jeremyho. Diskusia cez mailing list a skúsenosti ľudí z rôznych končín sveta posúvajú túto aplikáciu ďalej. Momentálne je verzia 1.2 pripravená na uvedenie do iTunes Store a objaví sa každú chvíľu. Prinesie mnoho vylepšení, ako Field notes, linky priamo na webové stránky skrýši, travel bugov, či geocoinov, zlepšený kompas. Tiež je zvládnutá lokalizácia do nemčiny, francúzštiny a holandštiny. Stáva sa z toho silný nástroj na hľadanie skrýši. Aj keď iPhone technicky nenahradí turistické GPS, online popisy, hinty, logy a zobrazenie v Google mapách to pomerne dobre vyvážia. Veď posúďte sami.

Inštalácia

Ak užívateľ nemá aplikáciu, musí si ju kúpiť cez iTunes store. Teda si ju buď nájde priamo na iPhone cez App Store ikonku a vyhľadá cez Search, stačí použiť slovo Geocaching. Druhá možnosť je nájst si to v iTunes v časti iTunes store, je to v časti App store > Navigation, ale tiež je možné použiť vyhľádavanie. Aplikácia v sučasnosti stojí 7,99€. K dnešnému dňu je tam aktuálna verzia 1.1.1, ale verzia 1.2 sa objaví v najbližšich dňoch. Potom je potrebné dať Sync a synchronizáciou sa prekopíruje aplikácia do iPhonu (alebo naopak do iTunes). Ak užívateľ má už aplikáciu kúpenú, použije v App store záložku Updates, alebo znova cez iTunes nájde aplikáciu a klikne. Je to proces, ako keby kupoval aplikáciu znova, len systém zistí, že už takú vlastní a updatuje ju na novú verziu bezplatne.

U mňa je inštalácia trochu iná, kedže dostávam aplikáciu distribuovanú od Jeremyho mailom. Vymažem starú aplikáciu z iPhonu a aj z iTunes. Rozzipujem dva súbory a myšou ich hodím do časti aplikácii v iTunes a znova synchronizujem. Jeden súbor s koncovkou IPA je samotná aplikácia a druhý je tzv. AdHoc.mobileprovision, niečo ako licencia, kde sú vo vnútri zadané ID čísla povolených zariadení, teda aj môjho iPhone, aby aplikácia fungovala len tam, kde je to dovolené.

Prvé spustenie + Nastavenia

Pri prvom spustení aplikácie systém pýta zakliknúť, že užívateľ súhlasí s licenciou. Je to nejaká štandardná licencia Apple na používanie aplikácií. Bez toho sa to nepohne ďalej. Nabehne štandardný uvítací obrázok a snaží sa lokalizovať polohu.

Už počas lokalizovania polohy je možné kliknúť dole na záložku Settings – Nastavenia.

Tam od verzie 1.1 je možné zadať svoje prihasovacie meno a heslo na server geocaching.com. Ďalej filter Basic / Advanced umožňuje zobrazovať buď iba tradičné skrýše, alebo všetky druhy (tradičné, multi, mystery, eventy, wherigo atď.). Ak je zadané meno a heslo, tak ďalší filter Hide Finds / Show All umožňuje skryť nájdené skrýše a zobrazuje len nenájdené. Potom je možné nastaviť počet skrýši v zozname, tu má význam znížiť číslo len ak máte v teréne veľmi pomalé intrernetové pripojenie. A na záver nezabudnite prepnúť jendotky na kilometre / metre.

Hľadanie skrýši – Find Caches

Ľavá zo štyroch záložiek je označená Find Caches. Je viacero možností, ako hľadať listing skrýše, alebo zoznam. Prvá možnosť je stlačiť Search for Nearby Geocaches a iPhone použije svoju polohu a zobrazí zoznam najbližšich skrýši, pričom podľa nastavení v Settings zobrazí všetky, alebo nenájdené, tiež vie vyfiltrovať len tradičné skrýše. Počet zobrazenách skráši závisí od nastavenia, no v pravom hornom rohu je More na zobrazenie ďalších.

Ukážka je môj zoznam všetkých nenájdených skrýši z domu. Ďalšia možnosť je zadať do políčka pre hľadanie GCkód skrýše, alebo adresu, prípadne mesto (bežne použijem napríklad Presov Slovakia). Modrý krúžok s plusom umožňuje zadať adresu z adresára osôb, no zatiaľ nefunguje veľmi dobre. Diakritika sa nevyhodnocuje správne a potom nevie nájsť polohu. Predpokladám, že sa to v niektorej ďalšej verzii opraví. V takto zobrazenom zozname stačí potom kliknúť na ľubovoľnú skrýšu a zobrazí sa jej stránka.

Stránka skrýše

Samotná stránka skrýše zobrazí základné údaje, teda typ, názov a autora skrýše, ďalej súradnice, veľkosť, obtiažnosť, terén a približný smer a vzdialenosť.

Tu je možné uložiý (Save) popis do iPhonu, aby bol dostupný off-line aj neskôr. Tiež je možné navigovať (Navigate) použitím zobrazenia kompasu, prípadne zobraziť skrýšu v Google mape (Map).

Z tejto stránky skrýše je ďalej možné zobraziť popis skrýše (Description), posledné logy (Recent Logs), zoznam, či popis travel bugov a geocoinov, ktoré sa v skrýši nachádzajú (Inventory) a je možné vytvoriť si poznámku (Field notes), ktorá sa uloží na server a je neskôr k dispozícii na zapísanie logu.

Ďalej je možné zobraziť pomôcku (Hint). Ak neexistuje pomôcka, tak je to zobrazené sivým, aby sa nemuselo na to klikať zbytočne. A na záver celkom dole je linka na stránku cache priamo na server, ktorá sa otvorí cez Safari prehliadač (Cache on Geocaching.com) a zoznam najbližších skrýši od tejto skrýše (Find nearby Geocaches).

Poznámky v teréne (Field Notes)

Ku každej cache je možné si doplniť poznámku v teréne, ktorá sa uploaduje priamo na server. V prípade, že práve nie je dostupné internetové pripojenie, tak ostane uložená v iPhone a pokúsi sa ju uploadovať neskoršie. Je možné si vybrať typ poznámky, teda neskoršieho logu (pripadne sa dá zmeniť aj dodatočne pri logovaní). K dispozícii je 5 typov (našiel, nenašiel, poznámka, potreba archivácie a potreba údržby). Stačí zadať text a odoslať potvrdením (Submit Field Note).

Ak sa neskoršie prihlásite na server geocaching.com, tak na stránke MY ACCOUNT nájdete v pravom menu linku na Access My Field Notes. Tu sa zobrazia poznámky uploadované cez iPhone a je možné ich buď vymazať (Delete log), alebo z nich vytvoriť log cez Post log.

Ak počas hľadania v teréne vytvoríte poznámku typu Found it, teda našli ste skrýšu, aplikácia ju považuje za nájdenú, aj keď ešte nie je na serveri zalogovaná, a teda v prípade zapnutého filtra na vylúčenie nájdených skrýši sa už ani takáto skrýša neobjaví.

Travelbugy, Geocoiny (Trackables)

Aplikácia vie zobraziť informácie o travelbugoch a geocoinoch. Druhá záložka zľava

zobrazí stránku, kde je možné zadať kód TB/GC a to buď priamo kód z pliešku či mince (ak ho máte v ruke), alebo TBxxxx kód uvedený na stránke. Po zadaní kódu sa zobrazí stránka TB/GC, kde je vidno názov TB/GC, jeho vlastníka, ikonu a to, kde sa posledne nachádzal.

Z tejto stránky je možné ďalej zobraziť cieľ cesty (Goal) a viac informácií o TB/GC (About this trackable). Tiež je dole linka priamo na stránku TB/GC na serveri, ktorá sa zobrazí cez prehliadač Safari.

Ďalší spôsob, ako je možné sa dostať ku informáciam o TB/GC, je zo stránky skrýše cez Inventory. Ak a v skrýši nachádza viac kusov TB/GC, tak sa zobrazí ich zoznam.

Navigácia v teréne – kompas a Google maps

Navigácia v teréne je možná pomocou vstavaného kompasu. Zobrazia sa súradnice cieľa, aktuálne súradnice, približný smer ku skrýši a vzdialenosť. Červená strelka kompasu ukazuje ku skrýši a celý kruh sa otáča tak, aby hore bol smer pohybu. Je treba si uvedomiť, že iPhone nemá vstavaný elektronický kompas a teda na určenie smeru potrebuje pohyb. Pri tom predpokladá, že sa hýbete a držíte pristroj vrchom smerom dopredu. Teda smer pohybu zobrazuje vždy hore. Tiež samotný GPS prijímač je “jednoduchší” a teda nemožno očakávať rovnaké správanie ako majú špeciálne turistické GPS. Minimálna presnosť sa mi podarila 9m, no najčastejšie sa to pohybuje okolo 17m. S trochou skúsenosti ale nie je problém nájsť väčšinu tradičných skrýši. Ak sa zdá, že kompas poskakuje hore dole, môžete skúsiť prepnúť do Google maps. Letecké fotografie Slovenska sú už v dostatočnom rozlíšení a potom sa skrýša zobrazí červenou bodkou s názvom, pričom aktuálna poloha sa zobrazuje modrou. Aj toto zobrazenie dokáže priviesť dostatočne blízko ku skrýši, ktorú treba už len dohľadať. Pri prechode do Google map sa aplikácia Geocaching musí uzavrieť a oznámi, že sa zatvára, čo sa dá potvrdiť jednorázovo, alebo navždy, ak by vás toto potvrdenie obťažovalo. Po opätovnom návrate do aplikácie Geocaching sa vráti do posledne otvoreného listingu, z ktorého bola uzatvorená.

Ak ste od skrýše ďaleko, tak kliknutím na názov cache v Google mape je možné cez Direction to here navigovať ku skrýši v Google mapách, čo je dobre pre priblíženie autom. Samozrejme navigácia je po cestách. Oproti automobilovým navigátorom chýba hlasová navigácia a mapa je vždy otočená severom hore, no dá sa to celkom dobre použiť. Tiež v Google mapách je možné zadať priamo súradnice (napríklad v tvare N49 00.012 E021 14.266) a tým je možné nájsť aj stage multicache alebo final mysterky. Viac sa očakáva v ďalšich verziach tejto aplikácie.

iPhone určite nemá ambície konkurovať turistickým ani automobilovým navigátorom. Ale jeho spojenie internetu, telefónu, fotoaparátu a GPS spolu s touto aplikáciou dáva silný nástroj na geocaching, kde môžete byť pripravení stále bez akejkoľvek prípravy. Už sa teším na ďalšie verzie, lebo zatiaľ vyzerá, že Groundspeak má plány rozvíjať túto aplikáciu ďalej. Ja budem pri tom a keď budem mať nové informácie a bude mi umožnené sa o ne s vami podeliť, isto zas niečo napíšem.

Značky:, ,

Reply

Copyright © 2024 Igiho web All rights reserved. Theme by Laptop Geek.